Ako by mal človek žiť? Podľa čoho by sme sa mali rozhodovať? Jestvuje dobro a zlo? Prečo Boh dopustí toľko zla na tomto svete? Tieto otázky (a otázky im podobné trápia ľudstvo už mnoho storočí, popísalo sa o nich nespočetne veľa kníh, povedalo sa o nich veľa slov. Všetci (takmer) si ich kladieme a nachádzame svoje vlastné odpovede, prípadne (väčšinou) preberáme odpovede iných. Tých odpovedí je strašne veľa a mnohé z nich sa od seba odlišujú alebo si dokonca odporujú. Ja som svoju odpoveď hľadal veľmi dlho a dlho som nebol so žiadnou odpoveďou dostatočne spokojný.
Nedávno som čítal jeden príbeh. A ten príbeh sa stal zatiaľ mojou najlepšou odpoveďou. Odpoveďou, ktorá by mohla byť univerzálna a dobrá pre agnostika, ateistu, kresťana, hinduistu, pre akéhokoľvek človeka.
Tu je ten príbeh:
Človek uvidel na ulici hladné dieťa, ktoré sa triaslo od zimy. Rozhneval sa a hovorí: „Bože, ako to môžeš dopustiť? Prečo niečo nespravíš?“ A Boh mlčal. Istú dobu. Keď sa to opakovalo, jedného dňa sa ozval: „Už som niečo spravil. Spravil som teba.“
Komentáre
cicinnatus, nie som si istý, či je to univerzálna odpoveď
Okrem toho neviem, či je stvorenie jednotlivca nadaného svedomím a pripraveného konať dobro dostatočnou božou odpoveďou na všetky neprávosti sveta... Nielen pre jeho relatívnu bezmocnosť jednotlivých ľudí, ale aj preto, že nie je jednoduché zhodnúť sa dokonca ani len na tom, čo je to dobro a čo znamená konať dobro.
Veľmi zreteľne to vidno napríklad v politike - málo politických smerov je založených na vedomom konaní zla, väčšina z nich má nejaký koncept "dobra", a predsa si tie koncepty často protirečia (kolektívna solidarita versus individuálna zodpovednosť za seba, rovnostárstvo versus meritokracia a pod.)
Racan
Nepravosti vo svete si ludia sposobuju sami, neviem kto ini ako ludia samotni su zodpovedni za zlo. Jeden clovek sice svet zmeni len tazko (aj ked niektorym sa to podarilo), ale ak budu vsetci ako ten jeden – bude taky cely svet. Schopnost rozlisit dobro a zlo je podla mna klucove pre buducnost sveta. Myslim si, ze rozlisit sa to da a ze relativizacia dobra a zla je velmi nebezpecna cesta.
Mas ale pravdu, ze mnohi konaju s vedomim, ze robia nieco dobre a v skutocnosti to tak nie je. Cesta do pekla je naozaj casto dlazdena dobrymi umyslami. Vychadza mi z toho len jedno – na to aby sa presadilo dobro nestaci len dobre srdce, je k tomu potrebny aj mozog.
cincinnatus, mám pocit, že v zásadných veciach sa zhodneme:
- za zlo sme zodpovední my sami a nikto iný
V niektorých náhľadoch sa s tebou nezhodne.
Myslím si, že
- ľudia nikdy nebudú ako jeden
- ak by raz ľudia boli ako jeden, bola by to katastrofa a predzvesť konca
- rozlíšiť dobro a zlo sa stopercentne jednoducho nedá
- aby sa dobro presadilo čo najoptimálnejšie, popri srdci je treba zapájať aj hlavu, no výsledok bude aj tak vždy len kompromisom medzi „dobrom“ a „zlom“
Prečo si myslím, že dobro a zlo sa nedajú vždy jednoznačne odlíšiť?
Lebo do hry vstupujú kontext a kritéria, v rámci a podľa ktorých sa čin alebo udalosť hodnotí. Toto nie je relativizácia dobra a zla, ale holý fakt, že to, čo niekedy niekomu prospieva, inému inokedy škodí (dobrým príkladom tohto princípu sú účinky liekov).
Je len málo prípadov, kedy možno s absolútnou istotou a bez výnimky povedať: toto je „dobro“ a tamto je „zlo“. Ten istý čin môže byť raz dobrý, inokedy zlý - jeho „hodnota“ veľmi závisí od kontextu, v ktorom sa uskutočnil.
Racan
cincinnatus, nebudem vymýšľať opačný príklad, použijem ten tvoj.
Spolu s mužom je na pláži pätoro úplne malých detí. Všetci sú jedinými obyvateľmi pustého ostrova, prežitie detí závisí jedine od muža, ktorý sa rozhoduje, čo urobiť. V mori plávajú žraloky, blížia sa k topiacemu sa dieťaťu. Ak muž skočí do vody, zožerú nielen dieťa, ale aj jeho.
Myslíš, že muž by mal skočiť do vody a zachraňovať topiace sa dieťa?
Myslíš, že ak skočí, bude konať dobro, ak neskočí, bude konať zlo?
Je to drastický príklad, no ilustruje situáciu, kedy niet dobrého riešenia.
Sú situácie, kedy majú len zlé a horšie riešenie.
Racan
cincinnatus, s formuláciou
Mravné kódexy ako desatoro a i. sú vlastne pokusmi tieto väčšinové prípady rozpoznať a dať ľuďom odpovede na otázku "čo je dobré, čo je zlé?" a návod, ako sa v takých situáciách rozhodovať.
Racan
fakt dobry pribeh