V poslednom čase sa snažím nerozčuľovať sa pri televíznych správach. Prvým krokom, ktorý som podnikol je ten, že si zapchávam uši, keď sa na obrazovke zjaví ministerka Tomanová. Veľmi odporúčam. Minulý týždeň som sa ale opäť vytočil pri hlavných správach a tento krát nešlo o politiku. Tu prichádza k nečakanej zhode medzi mnou a súdruhom Ficom – skutočne, médiá sú niekedy ako hyeny. Rozčúlil som sa viackrát, ale uvediem pre krátkosť času (komu sa chce čítať dlhé texty) len dva príklady.
Príklad č.1: Hlavné správy STV. Redaktorka sa nám prihovára z afrického Burundi a robí dojímavé rozhovory s tromi Slovákmi (napoly Burunďanmi), sirotami, ktoré žijú v chudobe a snívajú o tom, ako sa presťahujú na Slovensko. Hovoria k nám po slovensky o tom, aké by to bolo fajn odísť, lenže možné to nie je, keďže cena letenky je taká vysoká, že je to pre nich niečo úplne nedosiahnuteľné. Do hry navyše vstupujú rôzne administratívne problémy, na ktoré treba tiež nejaké burundské korunky a tie tiež samozrejme nemajú. Redaktorka preto so slzou v oku skonštatuje, že traja mladí poloslováci možno ostanú živoriť v Afrike a ich babka, ktorá nám neskôr ukáže fotky chlapcov z detstva ich už nikdy neuvidí. Otázka pre STV: Koľko stála výprava do Burundi kvôli tomuto príspevku? Nebolo to náhodou menej ako cena troch jednosmerných leteniek z Burundi na Slovensko? A čo tak nabudúce spraviť dojímavú reportáž z bratislavského letiska, kde by vystúpili z lietadla traja Burundslováci, ktorým by cestu zaplatila STV (čím by sa samozrejme mohla patrične pochváliť)? Alebo aj nie, takto môžeme všetci svorne ľutovať troch mladých ľudí, ktorí ostanú do konca svojho života bývať v Burundi a spomínať s fotkami v rukách na blahobytné Slovensko.
Príklad č.2: Hlavné správy TV Markíza. Vážna nehoda na diaľnici. Záber na vážne zraneného muža zakliesneného v aute. Redaktorka opisuje nehodu a stav zraneného. Obe veci sú mimoriadne vážne. Strih. Záber na muža, ktorého vykliesnili z rozbitého auta. Záchranka bojuje o jeho život. Redaktorka stojí pred týmto výjavom a hovorí o stave zraneného. Strih. Záber na muža – je mŕtvy. Strih. Rozhovor s pracovníčkou záchrannej služby. Strih. Redaktorka ukončuje príspevok. Strih. Moderátorka hlavných správ nám hovorí, že ak si chceme pozrieť priebeh neúspešnej záchrany muža a jeho smrť, máme si zapnúť reláciu Reflex. Strih.
Už sa ani príliš nerozčuľujem. Je mi len z toho smutno.
Komentáre
preto spravy nepozeram
stastni take spravy nepotrebuju...
cincinnatus
Komerčné médiá ako Markíza budú vždy vysielať čokoľvek, čo im zabezpečí sledovanosť, s tým nič nespravíme. Máme však možnosť robiť aspoň to, čo robí svetluška: že neetické a nekultúrne programy jednoducho nebudeme sledovať.
Inak fajn, že si napísal tento článok. Vnímam ho ako súčasť cesty k zmene.
hlavne spravy
Racan
cincinnatus
Poslednou vetou som sa pokúsil v náznaku vysloviť názor a nádej, že aj také články, ako je ten tvoj, časom povedú k tomu, že zobrazovanie umierania človeka bude etickým kódexom mediálneho vysielania buď zakázané alebo prinajmenšom regulované (napr. viazaním na súhlas príbuzných, vysielací čas a pod.).
Racan
Úchycháctvo
Mnohí židovskí väzni neschopní práce, a predsa neboli zabití...
Ale dôkazy naznačujú, že v skutočnosti bolo vysoké percento židovských väzňov práceneschopných, a jednako neboli zabití. Napríklad interná nemecká správa zo 4. septembra 1943 od vedúceho pracovného oddelenia oznamovala, že z 25 tisíc židovských väzňov v Osvienčime bolo iba 3581 schopných práce, a že ostatní - okolo 86 % - bolo práceneschopných.
To je taktiež potvrdené v tajnej správe Oswalda Pohla, šéfa systému koncentračných táborov SS vodcovi SS Heinrichovi Himmlerovi z 5. apríla 1944. Pohl uvádza, že v celom osvienčimskom táborovom komplexe bolo celkom 67 tisíc väzňov, z ktorých 18 tisíc bolo hospitalizovaných alebo neschopných práce. V tábore Auschwitz II (Birkenau), údajne hlavnom vyhladzovacom centre, bolo 36 tisíc väzňov, väčšinou žien, z ktorých "približne 15 tisíc bolo práce neschopných".
Tieto dva dokumenty jednoducho nemôžu byť v súlade s tvrdením o osvienčimskom vyhladzovaní.
Dôkazy ukazujú, že Auschwitz-Birkenau bol vybudovaný predovšetkým ako tábor pre Židov, ktorí neboli schopní pracovať, vrátane chorých a starých, ako aj tých, ktorí očakávali zadelenie do iných táborov. Ide o domnienku Dr. Arthura Butza z Northwestern University, ktorý taktiež hovorí, že to bol dôvod tamojšej neobyčajne vysokej úmrtnosti.
H.Denier
bulvar a manipulacia vladne