Asi poznáte tú hru pri ktorej niekto vymyslí vetu a pošepká ju osobe, ktorá sedí vedľa neho. Tá ju povie ďalšiemu človeku a tak ďalej, až kým sa informácia nedostane na druhý koniec reťazca. Posledný človek potom povie vetu nahlas. Takmer nikdy to nie je tá istá veta, ktorú vymyslela prvá osoba, veľmi často je to dokonca úplne iná informácia.
Na tejto banálnej hre je úžasné, že názorne ukazuje, ako funguje v praxi šírenie informácií (predovšetkým neformálnymi kanálmi). Jednoducho pospolitý ľud si na presné citácie nepotrpí a kde tu zmení slovo, slovosled, posunie význam, skrátka pozmeňuje pôvodnú informáciu. Je to niečo ako evolúcia. Na začiatku máte komára a na konci somára. Zaručene pravdivé informácie pochádzajúce od kamaráta kamaráta strýkovho bratranca z druhého kolena sa na nás valia s neľútostnou pravidelnosťou.
Nedávno mi hovoril kamarát šokujúcu informáciu o jednom známom moderátorovi a jeho nechutných praktikách v súkromí. Spýtal som sa ho odkiaľ to má. Mal to priamo zo zdroja. Jeho frajerka má sesternicu a jej kamarátky kamarátka sa pozná s bývalým frajerom bývalej priateľky daného moderátora. Fajn. Najkrajšie odhalíte hlúposť týchto zaručených informácií ak sa dozviete niečo zaujímavé o sebe alebo o nejakej udalosti, ktorú ste zažili. Niekedy vám neostane už nič iné len zmysel pre humor a na úplné nezmysly môžete reagovať asi tak ako Mark Twain, ktorý po tom ako sa dopočul o svojej vlastnej smrti povedal „Musím povedať, že správy o mojej smrti považujem za značne prehnané.“.
Niektorí ľudia ale budú radšej veriť svojim zaručeným zdrojom ako úplne zjavnej pravde. To už potom nevyhádate ani to, že nie ste mŕtvy. Dnes mi napríklad tvrdili moji priatelia, že jedna naša spoločná kamarátka ostáva v zahraničí a už sa na Slovensko nevráti. Mal som tomu dosť problém uveriť, keďže som s ňou bol minulý týždeň na káve. Tak teraz neviem čomu veriť. Svojim očiam a rozumu alebo zaručeným informáciám zo spoľahlivých zdrojov?
Komentáre
cincinnatus, mám takú skúsenosť, že...
istá skepsa nie je nikdy na škodu, bez ohľadu na to, či sú zdrojom informácie naše vlastné oči a rozum, alebo iné (ne)spoľahlivé zdroje.
hfw
cincinnatus, (ne)spoľahlivosť zdroja...
zaujíma ma odpoveď na otázku, prečo majú informácie od väčšiny tvojich známych ešte menšiu informačnú hodnotu ako titulka Nového Času... takže, prečo??
hfw
cinncinnatus, vymenované dôvody...
ak pominiem úmyselnú lož s cieľom získať prospech, potom ma osobitne zaujíma:
- čo je za neschopnosťou správne a presne interpretovať informácie?
- ako sa „prihodí“, že dôverujeme nedôveryhodným zdrojom?
si myslím, že práve s týmito faktormi počítajú (nielen) bulvárne média, ale aj politické strany a politici, a na našu vlastnú škodu je to väčšinou stávka na istotu...
hfw
hfw - otazka mimo temy
môj postreh
A podobné je to s počúvaním. Málokdo sa zamýšľa nad obsahom slov, ktoré počuje. Akosi sme priveľmi na porvrchu. A obsah tým pádom neuvedomele deformujeme ak sa snažíme ho niekomu sprostredkovať bez ohľadu nato, či mi samy sme mu porozumeli.
cincinnatus...
a ľudskej hlúposti ako vysvetleniu, prečo ľudia dôverujú nedôveryhodným zdrojom: pojmy ako "ľudská hlúposť", "blbec" a pod. používam nerád, lebo sú to pojmy veľmi relatívne a svojím spôsobom aj subjektívne hodnotiace a nekorektné.
rusalka
hfw
cincinnatus, isteže...
určite je rozdiel, či niekomu poviem, že je hlupák, alebo vyslovím domnienku, že asi nemá dostatok informácií.
hfw
.
Myslim, ze vsetci vedia, ze je ako megafon ale dalej sa mu zdorveruju.
Musim priznat , ze ako ma drby velmi neberu, tak s nim sa stretnem velmi rada :)) a ze obsah defurmuje, to sa mi prave paci.
Inak mi v mojom okoli prinasa velmi malo ludi zdeformovane informacie , alebo vobec informacie , ktorych hodnovernost skumam. S ludmi sa bavim o nich a informacie si lovim ak tak pri debateach, na nete, v knihach ale uz aj tu s ocakavanim deformacie a overujem prirodzene pokila sa da, pokial nie, ulozim a nezabudnem , nic viac.
cincinnatus...
aj keď tvoj úmysel nie je raniť a aj keď si presvedčený, že si to dotyčný „zaslúži“ (čo ak nie?), vyjadrením „si hlupák“ ho nielen raníš, ale aj urazíš a znepriatelíš.
otázka: stojí to za to?
už len zámena vyjadrenia „si hlupák“ za „urobil si hlúposť/chybu“ robí zázraky...
cítiš ten rozdiel?
hfw
povedala
Je krásne nezarážajúce,
je to bežný jav
Petrov názor je objektívny
martha