Apokalypsa sa blíži! Premení sa Zem na rozžeravené peklo?
17.02.2007 11:47:06
Kjótsky protokol zabezpečí, že stav sveta v roku 2100 nastane v roku 2106. A náklady? 150 miliárd dolárov každý rok. Pre porovnanie: podľa OSN 75 miliárd dolárov ročne zabezpečí čistú pitnú vodu, hygienu, základnú zdravotnú starostlivosť a vzdelanie pre všetky ľudské bytosti na Zemi. Otázka znie, čomu dáme prednosť.
Po poslednej správe IPCC o klimatických zmenách sa rozpútalo v médiách šialenstvo. Je to jasné. Jazdci apokalypsy sú už na ceste, súdny deň je neďaleko. Zem sa premení na púšť, ale ešte predtým ju zničia povodne biblických rozmerov s podporou tornád a hurikánov. Áno, média ako obyčajne zavetrili senzáciu a tak k jej vzniku trochu dopomohli.
Čo sa teda v skutočnosti deje? Nie som klimatológ, meteorológ ani sexi rosnička, skúsme na to ísť teda logicky. Povedzme si najprv na čom sa dokážu vedci zhodnúť. 1. Zem sa skutočne otepľuje – to je takmer isté, proti tomu protestuje len niekoľko ojedinelých hlasov 2. Globálne otepľovanie spôsobuje človek – v tom je spor, nie je jasné do akej miery v tom má ľudstvo prsty. Väčšina odborníkov tvrdí, že vina človeka je veľmi pravdepodobná a významná 3. Globálne otepľovanie je vážny problém, ktorý bude mať za následok katastrofálne dôsledky – v tom je tiež spor, väčšina odborníkov súhlasí s tým, že dôsledky budú vážne, ich charakter a dopady sú nie celkom jasné. Názory sa líšia.
V čom je teda problém? Základné problémy vidím dva. 1. Významné množstvo odborníkov tvrdí, že predpovedať počasie na 100 rokov dopredu je obrovská trúfalosť. Malý postreh, ktorý si môže všimnúť aj laik – v osemdesiatych rokoch sa predpovedalo, že hladina oceánu sa do roku 2100 zvýši o niekoľko metrov (Z tejto predpovede veľmi aktuálne, vedecky a neideologicky vychádzal ľavičiar a neúspešný kandidát na amerického prezidenta Al Gore, ktorého propagandistický film o globálnom otepľovaní sa stal veľmi obľúbený. Al uviedol konkrétne ako fakt zvýšenie hladiny oceánu o sedem metrov. To, že si Al Gore vymýšľa trápi málokoho.), v deväťdesiatych rokoch predpovedalo IPCC zvýšenie o 67 centimetrov, pred šiestimi rokmi to bolo 48,5 centimetrov a podľa najnovšej správy je to 38,5 centimetra. Moja otázka znie – toto sa nazýva vedeckým faktom?!! Čo bude v predpovedi o ďalších šesť rokov? Zníženie hladiny oceánov? Nuž, to nevie asi nikto.
2. Druhý problém je možno ešte vážnejší. Sú nim navrhované riešenia. Obmedzenie spotreby, vyššie dane, znižovanie emisií atď. V poriadku, súhlasím s tým, že je potrebné konať a uskutočniť všetky racionálne kroky vedúce k obmedzeniu produkcie skleníkových plynov. Ak sa však pozrieme na fakty, zistíme depresívnu skutočnosť, ktorú akosi nikto nespomína. A tou je fakt, že ľudstvo napreduje v konzume a produkcii skleníkových plynov rýchlo dopredu a pri pohľade na západ a rozvíjajúcu sa miliardovú Čínu, Indiu a ďalšie krajiny je nám jasné prečo. Realitou je, že samotné udržanie skleníkových plynov na súčasnej úrovni by znamenalo ekonomickú katastrofu gigantických rozmerov. Pravdepodobný vývoj je ten, že do roku 2050 sa spotreba energie zdvojnásobí. Ak niekto hovorí o výraznom znižovaní emisií CO2, buď nevie o čom hovorí, alebo žartuje. Pekným príkladom takéhoto nemiestneho vtipu je Kjótska zmluva. Ak by všetky štáty sveta túto zmluvu podpísali a naozaj začali dodržiavať (čo je vysoko nepravdepodobné), dosiahlo by sa oddialenie otepľovania v roku 2100 o šesť rokov. Inak povedané, Kjótsky protokol zabezpečí, že stav sveta v roku 2100 nastane v roku 2106. A náklady? 150 miliárd dolárov každý rok. Pre porovnanie: podľa OSN 75 miliárd dolárov ročne zabezpečí čistú pitnú vodu, hygienu, základnú zdravotnú starostlivosť a vzdelanie pre všetky ľudské bytosti na Zemi. Otázka znie, čomu dáme prednosť. Rozvinutému svetu, ktorý sa zbaví extrémnej chudoby, hladu a masovej úmrtnosti na choroby, ktoré dokážeme liečiť, pričom tento svet bude mať dobré predpoklady pripraviť sa na dôsledky globálneho otepľovania alebo chudobnému svetu s nevyriešenými základnými problémami, v ktorom však bude postupovať otepľovanie pomalšie – ušetríme šesť rokov do roku 2100? Viete prečo majú porovnateľné prírodné katastrofy omnoho tragickejšie následky v chudobných krajinách? Pretože bohaté krajiny sú na ne lepšie pripravené a dokážu krízové situácie riešiť efektívnejšie. Chudobným krajinám, ktoré budú hlavnou obeťou otepľovania nepomôže Kjótsky protokol, vyššie dane, celosvetová hospodárska kríza ani pekné reči politikov o znižovaní emisií. Pomôže im to, ak ich západ vyvedie z chudoby a pomôže im pripraviť sa na neodvratné oteplenie.
Komentáre
vies, nech sa na to pozries z akejkolvek strany
hm
hm
Ad:valparaiso